Przewodnik zakupowy

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Nie ma ważniejszej i o większym znaczeniu symbolicznym biżuterii niż pierścionki zaręczynowe. Wręczający go swoim wybrankom serca panowie, jasno określają swoje zamiary względem nich, a także żywione uczucia. Nic zatem dziwnego, że pierścionek zaręczynowy posiada tak dużą rangę, że powinno się go nosić na konkretnej dłoni, a nawet konkretnym palców. Jak to zatem wygląda? Na której ręce powinno się nosić pierścionki zaręczynowe?

Dlaczego to tak ważne?

Kobieta może od swojego mężczyzny otrzymać wiele naprawdę różnych rodzajów i modeli biżuterii. Mogą to być naszyjniki, kolczyki, czy też zwykłe pierścionki. Wszystkie one, choć są miłym gestem, świadczącym o miłości, którą się czuje, to jednak nie mogą w żadnym stopniu równać się z pierścionkiem zaręczynowym. Jest to element nie tyle biżuterii, ile symbol sam w sobie. W pewny stopniu można powiedzieć, że mężczyzna, gdy wręcza swojej kobiecie pierścionek zaręczynowy (https://www.ceneo.pl/Pierscionki), nie daje jej kamienia i szlachetnego metalu, lecz wręcza jej samego siebie. A to powoduje, że pierścionek ten, jest tak ważnym symbolem oddania, że musi być odpowiednio eksponowany.

Na której ręce powinno się nosić pierścionek zaręczynowy?

Powszechnie w Polsce się przyjmuje, że pierścionek zaręczynowy, jako najważniejszy symbol miłości, oddania i pełnego szacunku oraz przywiązania, powinien być noszony na prawej ręce. Co ciekawe, jest to zupełnie odmienne od tego, jak ten zwyczaj wygląda w innych krajach europejskich, gdzie pierścionki noszone są na lewej ręce. Dlaczego tak jest? Wszystko zmieniło się w roku 1863, gdy wybuchło w zniewolonej Polsce powstanie styczniowe. Przed tym zrywem wolnościowym, w Polsce, tak jak i w wielu innych krajach europejskich, zaręczone Polki nosiły swoje pierścionki zaręczynowe na lewej ręce. W wyniku jednak niepowodzenia powstania i śmierci wielu mężczyzny, kobiety na znak żałoby po utraconych ukochanych przełożyły pierścionki z ręki lewej na prawą. Zwyczaj ten, który jest nad wyraz romantyczny, pozostał do dziś.

W tym dziale  Jaka bluza do biegania zimą?

Co jednak ciekawe, według symboliki pierścionek zaręczynowy powinien symbolizować nadchodzący ślub i rezerwować na palcu miejsce na obrączkę. Dlatego też wiele kobiet po zaślubinach, przenosi pierścionek zaręczynowy z ręki prawej na lewą, ustępując miejsca obrączce. Zdarza się jednak, że na jednej dłoni, na tym samym palcu noszone są oba te symbole miłości.

Na którym palcu powinno się nosić pierścionek?

Zupełnie osobną sprawą jest to, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy. Jeśli chodzi o ten aspekt, to tu już zgodnie ze światowymi zwyczajami, powinno się pierścionek zaręczynowy nosić na palcu serdecznym. Wiele jest wyjaśnień tego zwyczaju. Jednym z nich jest antyczne przekonanie, że palec ten jest najbliżej serca. Inni uważają, że każdy palec ma swoje znaczenie. I tak kciuk oznacza rodziców, palec wskazujący rodzeństwo, środkowy siebie, palec mały to dzieci, a palec serdeczny to właśnie osoba ukochana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *