Kurtki puchowe damskie
Przewodnik zakupowy

Kurtka zimowa z puchem czy bez?

Rodzaje wypełnienia kurtek zimowych najogólniej możemy podzielić na dwie kategorie: naturalne wypełnienie z piór i puchu oraz wypełnienie syntetyczne. Obie mają swoje wady i zalety. Puch jest lżejszy i ma niższą wagę, jest cieplejszy niż izolacja syntetyczna, jednak traci swoje właściwości, gdy zamoknie. Z kolei izolacja syntetyczna zachowuje swoje właściwości izolacyjne w wilgotnych warunkach. Oto krótki poradnik, który pomoże wybrać najlepszy rodzaj kurtki dla Twoich potrzeb.

Naturalne wypełnienie puchowe

Naturalną warstwę izolacyjną wykonuje się z ptasich piór i puchu. Do produkcji odzieży najczęściej stosuje się pióra kacze lub gęsie. Ze względu na ich właściwości, kurtki puchowe damskie są bardzo lekkie i ciepłe. Przestrzenie wypełnione puchem stanowią świetny izolator, który zapobiega wydostawaniu się ciepła Twojego ciała na zewnątrz.

Jeśli masz wątpliwości co do etyczności stosowania naturalnych ptasich piór, szukaj producentów legitymujących się certyfikatami etycznego pozyskiwania surowców naturalnych. W takich firmach pióra są najczęściej produktem ubocznym pochodzącym z przemysłu spożywczego. Ich pozyskiwanie nie wiąże się ze skubaniem żywych zwierząt.

Wypełnienie z materiałów syntetycznych

Syntetyczna izolacja jest zwykle wykonana z poliestru, surowego lub pochodzącego z recyklingu. Została zaprojektowana tak, aby naśladować strukturę naturalnego puchu i skutecznie zatrzymywać ciepło wewnątrz kurtki. Niestety, aby uzyskać taką samą skuteczność izolacyjną, potrzeba trochę więcej syntetycznego materiału, niż w przypadku surowca naturalnego. Z tego powodu kurtki będą trochę cięższe i obszerniejsze niż kurtki puchowe damskie.

W tym dziale  Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?

Atutem wypełnienia syntetycznego, jest jego odporność na wilgoć – w przeciwieństwie do piór, zachowuje swoje właściwości izolacyjne nawet po zmoczeniu. Między innymi dlatego, materiały syntetyczne często wykorzystuje się do produkcji butów typu śniegowce np. modnej marki Moon Boot. Syntetyczne wypełnienie jest trwalsze od puchu i szybciej wysycha.

Syntetyczne wypełnienie będzie również dobrym wyborem dla alergików, którzy źle reagują na ptasie pióra. Ponadto taka kurtka łatwiej się pierze, przez co możemy regularnie pozbywać się kurzu i roztoczy, bez obawy, że straci swoje właściwości. Szybko wysycha i nie ma ryzyka, że wypełnienie zatęchnie.

Kiedy wybrać kurtkę puchową?

W bardzo niskich temperaturach lepiej sprawdzi się kurtka z naturalnym wypełnieniem. Będzie lekka i mniejsza objętościowo, a jednocześnie zapewni komfort termiczny. Wysoki mróz to zazwyczaj warunki bardzo suche, więc nie musimy się obawiać, że kurtka przemoknie. Mroźne i suche powietrze to idealne okoliczności by nosić kurtkę puchową.

Kiedy postawić na kurtkę z wypełnieniem syntetycznym?

Syntetyczne wypełnienie to bardzo wszechstronny izolator. Jest łatwe w utrzymaniu, zapewnia ciepło i ochronę w różnych warunkach oraz jest ekonomiczne. Syntetyki świetnie sprawdzają się w zimnym i wilgotnym klimacie. Ze względu na swoje właściwości, są również dobrym materiałem do ocieplania butów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *