Badania dietetyczne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?
Zdowy styl życia to zbiór nawyków które mogą pozytywnie wpłynąć na każdy obszar codzienności – od relacji z bliskimi przez jakość wykonywania obowiązków zawodowych czy postępy w nauce nowych umiejętności. Jednym z filarów jest prawidłowe odżywianie, ma ono wpływ na zdrowie, poziom energii i emocje. Kiedy wato zapisać się na badanie dietetyczne i popracować nad zmianą jadłospisu?
Kiedy zgłosić się na badania dietetyczne?
Badania dietetyczne warto wykonać nawet wówczas, gdy czujemy się dobrze, ale chcielibyśmy zadbać o dostarczenie organizmowi jak największej ilości witamin i minerałów. Z kolei wskazaniami do badania są m.in. takie sytuacje jak:
- czas ciąży, połogu i karmienia piersią,
- menopauza oraz wiek senioralny,
- występowanie chorób dietozależnych, m.in. cukrzycy, otyłości, chorób tarczycy, depresji,
- zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia, anoreksja, ortoreksja,
- wsparcie przy zmianie diety, np. eliminującą mięso, gluten czy nabiał,
- żywienie niemowląt,
- chęć redukcji masy ciała lub przybrania na masie.
Na czym polegają badania dietetyczne i jak się przygotować?
Badania dietetyczne składają się z kilku części:
- Wywiad medyczny – dietetyk zapyta o nawyki żywieniowe, warto wcześniej przygotować dzienniczek żywienia i spisać około 3 dni spożywanych napojów i pokarmów wraz z ich szacunkową ilością (np. na łyżki, szklanki),
- Analiza masy i składu ciała,
- Analiza wyników badań laboratoryjnych – przez wizytą w gabinecie, warto wykonać morfologię, glukozę na czczo, lipidogram, próby wątrobowe oraz TSH,
- Wstępne omówienie problemów,
- Wstępne ustalenie planu dietetycznego, z uwzględnieniem nietolerancji pokarmowych i indywidualnych preferencji żywieniowych zgłaszającej się osoby.
Gdzie udać się na badania dietetyczne?
Zdrowy styl życia może być przyjemnym i trwałym nawykiem, jedynie wtedy, gdy zadbamy o jego odpowiednie wdrożenie. Pierwszym krokiem może być wizyta u dietetyka, jeśli jednocześnie chorujesz na choroby wewnętrzne, warto wybrać specjalistę, który jednocześnie zajmuje się ich diagnostyką oraz leczeniem. Wówczas otrzymasz całościową pomoc, a nowy jadłospis będzie wspierał terapię.
Warto wybrać nowoczesny gabinet, z zaawansowaną technologicznie aparaturą medyczną, która pozwala na wykonanie precyzyjnych badań obrazowych. Nie bez znaczenia jest również usposobienie lekarza, empatyczne podejście. Chcesz zadbać o lepsze samopoczucie, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i syto? Zapisz się na badania dietetyczne i przekonaj się, jak odpowiedni jadłospis pozwala cieszyć się życiem i smakiem.