mama tłumaczy córce zasady antykoncepcji
Stylowy poradnik

Metody antykoncepcji – którą wybrać i co warto o nich wiedzieć?

Antykoncepcja jest bardzo ważną częścią życia większości dorosłych, ponieważ chyba nikt nie chciałby ryzykować zajścia w ciążę przy każdym stosunku seksualnym. Choć żadna forma ochrony przed zapłodnieniem nie jest w stu procentach skuteczna, to współczesne środki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę do absolutnego minimum. Każdy z tych środków ma jednak swoje wady i zalety, dlatego ludzie często nie wiedzą na który z nich powinni się zdecydować. W tym artykule omówimy najpowszechniejsze rozwiązania.

Klasyczna prezerwatywa i jej damska odmiana

Chyba każdy choćby słyszał o prezerwatywach męskich, czyli lateksowych „gumkach” nakładanych na penisa przed stosunkiem. Mają one za zadanie służyć jako zbiornik na nasienie po wytrysku, skutecznie powstrzymując go przed dotarciem do macicy. Rozwiązanie to w różnym stopniu zmniejsza przyjemność odczuwaną podczas seksu, ale za to ma wiele zalet. Prezerwatywa jest bowiem bardzo tanim środkiem antykoncepcji, jednocześnie ciesząc się wysoką skutecznością. W dodatku nie ingeruje ona w żaden sposób w organizm i może być założona na penisa w każdej chwili.

Warto też wspomnieć, że istnieją również prezerwatywy damskie, przypominające nieco woreczek, który należy umieścić w pochwie. O ile jej aplikacja jest bardzo łatwa, to sama prezerwatywa damska jest raczej niewygodna, dlatego stosuje się ją dużo rzadziej od męskich odpowiedników. Należy mieć na uwadze, że stosowanie męskiej i damskiej prezerwatywy w tym samym czasie może łatwo doprowadzić do zniszczenia obu środków antykoncepcyjnych w trakcie stosunku.

W tym dziale  Czy kombinezon do spania to opcja tylko na zimowe, chłodne noce? Oto lista powodów, dla których powinnaś zdecydować się na kombinezon letni

Tabletki antykoncepcyjne dla kobiet

Choć męskie tabletki antykoncepcyjne są dopiero w fazie testów i dalekie od upowszechnienia, to na rynku można znaleźć wiele leków na potencję dla kobiet. Po zażyciu blokują one owulację, zapobiegając tym samym zaciążeniu. Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo wygodne, w końcu wystarczy połknąć małą tabletkę i cieszyć się seksem w całej swojej przyjemności. Należy jednak mieć na uwadze, że zapominając o wzięciu nawet jednej tabletki można znacznie zmniejszyć skuteczność pozostałych i zapaść w ciążę. Ponadto ta odmiana antykoncepcji zaburza regularność oraz intensywność miesiączkowania, przez co po skończonym cyklu mogą pojawić się problemy z krwawieniem. Choć z reguły krwawienie z odstawienia jest mniej intensywne i wywołuje mniej skutków ubocznych, to jego cykliczność zwykle jest nie do przewidzenia.

Zastrzyki antykoncepcyjne i implanty

Kobiety mogą również pokusić się o bardziej długoterminowe metody antykoncepcji hormonalnej, co pozwala uwolnić się od codziennego zażywania tabletek. Mowa tu głównie o zastrzykach podawanych w ramię lub pośladek, które potrafią zatrzymać owulację aż na trzy miesiące. Dostępne są jednak także implanty, zawierające duże ilości hormonów antykoncepcyjnych. Są one oczywiście uwalniane w organizmie stopniowo i bardzo powolnie, dzięki czemu można cieszyć się niepłodnością nawet przez 5 lat od wszczepienia implantu. Nie jest to jednak metoda dla każdego, a sprawę trzeba odpowiednio przedyskutować ze swoim lekarzem.

W tym dziale  Popularne rodzaje bransoletek - co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *