naszyjnik choker
Trendy

Choker – stylowy dodatek czy tandeta?

Choker zagościł w modzie na dobre. Chętnie noszą go gwiazdy, inspirując tym wiele osób. Wybór naszyjników jest ogromny, dlatego można dopasować go do wielu różnych stylizacji. Czy jest on hitem modowym, czy może tandetnym dodatkiem? Jaki jest wybór i czy noszenie go niesie z sobą jakieś znaczenie?

Choker – kilka słów wyjaśnienia

Naszyjnik Choker przypomina obrożę – jest krótki i zakłada się go wokół szyi. Wbrew pozorom (ang. choke – dławić się, dusić) wcale nie uciska, a dobrze dobrany jest gustowną ozdobą. Głównie kojarzy się ze stylizacjami z lat 90., jednak jego historia sięga znacznie wcześniej – niektóre źródła mówią o pojawieniu się go we Francji w XVIII wieku. Na przestrzeni lat naszyjnik ten miał przeróżne znaczenia (np. upamiętnianie zmarłych lub element wyróżniający kobiety homoseksualne). Dzisiaj jest dodatkiem do stylizacji, który nie posiada powszechnej symboliki, jednak przekonuje coraz więcej osób do zakładania go na różne okazje.

Jak nosić choker?

Moda daje wiele możliwości łączenia. Sklepy oferują wiele rodzajów chokerów, które można dopasować do wielu stylizacji- zarówno tych eleganckich, jak i miejskich czy sportowych. Materiały, z których są wykonane to m.in.:

W tym dziale  Jak się ubrać na cocktail party?

– rzemyki,
– łańcuszki,
– tasiemki satynowe,
– koronki,
– sznurki.

Opinii o chokerach jest wiele. Jedną z nich jest zarzut, że to tandetny dodatek, który był modny wiele lat temu. Istnieje jednak wiele rodzajów naszyjników, spośród których można wybrać konkretną jakość, cenę i typ. W sklepach można znaleźć chokery za kilka złotych oraz te w cenach porównywalnych do standardowej biżuterii u jubilera. W zależności od typu stylizacji idealnie podkreślają jej charakter. Metalowe dodatki są dobrym wyborem do skórzanej kurtki w rockowym stylu, a pozłacane i srebrne to szykowny dodatek na specjalne okazje, których nie powstydziłaby się najbardziej wytworna dama. Z kolei rzemyki lub sznurki są świetnym dodatkiem do stylizacji boho – naturalny look zwiewnych sukienek oraz frędzli świetnie dopełniają tego typu naszyjniki.

Wiele chokerów dobrze prezentuje się w połączeniu z dłuższymi naszyjnikami, urozmaicając proste i mało ozdobne stylizacje. Co ciekawe, chokery są niezwykle uniwersalne jako biżuteria, z którą można śmiało eksperymentować. Niektórzy wiążą je na nadgarstkach i kostkach u nóg, nadając stylizacji niepowtarzalnego charakteru. Łączenie biżuterii z innymi elementami garderoby jest nieograniczone i zależy od inwencji twórczej.

Choker – hit czy kit?

Wszystko zależy od połączenia. Zapewne biżuteria rodem z lat 90. (szczególnie ta przypominająca tatuaż) będzie budziła pewne skojarzenia z tandetnym dodatkiem, jednak na rynku jest o wiele więcej chokerów do wyboru, a te sprzed lat – przeznaczone głównie dla nastolatków – odeszły w niepamięć. Dzisiaj noszą go niemal wszyscy – kobiety w różnym wieku, o różnych charakterach i upodobaniach stylistycznych. Naszyjnik choker to zdecydowany hit – już od wielu lat.

W tym dziale  3 zasady dobrego karnawału

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *